EventsNews

Events for the release of Sibel Balaç on 24 September AIF International Solidarity Day

With the call of the Anti Imperialist Front, a series of activities were held on Saturday 24 September 2022.
AEC called for action because Sibel Balaç was still hospitalised and the decision of the Forensic Medicine Institution to release her has been arbitrarily delayed.
On the International Solidarity Day, which was held on the same day as the People’s Front’s (Europe) call for a 1-day hunger strike every Saturday in solidarity with the Death Fast resistance, we had international friends from different countries who went on hunger strike as well.
Approximately 80 people from the UK, France, Greece, Italy, Germany, Sweden, Switzerland and Austria shared the hunger of the resisters  with a 1-day support hunger strike.
On the evening of the same day, a hashtag campaign was organised on Twitter to publicise the just demands of the death fast resisters Sibel Balaç and İleri Kızılaltun and to demand the immediate release of Sibel Balaç, who has still not been released.
With hundreds of tweets, the hashtag #ATKSibeliTahliyeEtmeli (Forensic Medicine Institute must release Sibel Balaç) demanding the Forensic Medicine Institution to release Sibel Balaç, reached approximately 3 million twitter accounts.
Recently released hunger striking prisoners İleri Kızıltan and Gökhan Yıldırım and sick prisoner Hasan Karapınar also participated in this hashtag action. The work announced by the Anti-Imperialist Front, TAYAD and the Assembly of Resistance was carried out collectively with our friends in Turkey. From time to time, the label was on the trend.
We will continue to put pressure on the Forensic Medicine Institution and other institutions until Sibel Balaç is taken away from the hands of cruelty of Turkish state.
***
Sibel Balaç’ın serbest bırakılması için 24 Eylül AEC Enternasyonal Dayanışma Gününde yapılan etkinlikler
Anti Emperyalist Cephe’nin çağrısı ile 24 Eylül 2022 Cumartesi günü bir dizi faaliyet gerçekleştirildi.
Sibel Balaç’ın halâ hastanede tutulması ve Adli Tıp Kurumu tarafından tahliye edilmesi için verilmesi gereken karar keyfi olarak geciktirildiği için AEC eylem çağrısı yaptı.
Avrupa Halk Cephesi’nin, Ölüm Orucu direnişçileri ile dayanışma amaçlı her Cumartesi 1 günlük açlık grevi çağrısı ile aynı gün yapılan Enternasyonal Dayanışma gününde farklı ülkelerden de açlık grevi yapan Enternasyonal dostlarımız oldu.
İngiltere, Fransa, Yunanistan, İtalya, Almanya, İsveç, İsviçre ve Avusturyadan yaklaşık 80 kişi 1 günlük destek açlık grevi ile direnişçilerin açlığını paylaştı.
Aynı günün akşamında Ölüm Orucu direnişçisi Sibel Balaç ve İleri Kızılaltun’un direnişinin haklı taleplerinin duyurulması ve hala tahliye edilmeyen Sibel Balaç’ın bir an önce tahliye edilmesi için Twitter’da hashtag çalışması yapıldı.
Yüzlerce tweet ile yaklaşık 3 milyon twitter hesabına Adli Tıp Kurumunun Sibel Balaç’ı tahliye etmesi talebi #ATKSibeliTahliyeEtmeli etiketi ulaşmış oldu.
Bu hashtag çalışmasına yeni tahliye olan İleri Kızıltan ve Gökhan Yıldırım ve Hasan Karapınar’da katıldı. Anti-Emperyalist Cephe, TAYAD ve Direnişler Meclisinin duyurduğu çalışma kollektif bir şekilde Türkiyedeki arkadaşlarımız ile beraber yürütüldü. Ara ara belirlenen etiket gündemde oldu.
Sibel Balaç’ı zulmün elinden alana kadar Adli Tıp Kurumu ve diğer kurumlara baskı oluşturmaya devam edeceğiz.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Events