Uncategorized

”Dünyanın uzak uçlarında yaşıyoruz ama buraya ortak sorunlarımızı tartışmaya geldik.”

Selçuk Kozağaçlı’ya Özgürlük!

2015 Filipinlerdeki Madencilik Üzerine Uluslararası Halklar Konferansı (İPCM) örgütleyicileri ve ortaklarının dayanışma açıklaması

”Dünyanın uzak uçlarında yaşıyoruz ama buraya ortak sorunlarımızı tartışmaya geldik.”

Bunlar Selçuk Kozağaçlı’nın geçen 30 Temmuz 2015’de Filippinler’de yapılan Madencilik Üzerine Uluslararası Halklar Konferansındaki yaptığı konuşmasının açılışındaki şevkli sözleriydi. Kozağaçlı Türkiye’deki Çağdaş Hukukçular Derneğinin Başkanlığını yapan bir insan hakları avukatıdır. Aynı zamanda da Uluslararası Demokrat Avukatlar Derneğinin (İADL) üyesidir.

Kozağaçlı 8 Kasım 2017’de İstanbul’da Erdoğan hükümetinin Türk güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmıştır. O günden itibaren hapsedilmiş ve Türkiye’de oldukça ilerleyen insan hakları savunucuları ve aktivistlerini hedef alan ihlalleri protesto etmek için açlık grevine başlamıştır. Geçen sene Ekim ayından itibaren 550’nin üzerinde avukat Türkiye’de gözaltına alınmıştır.

Kozağaçlı Soma Maden faciasının kurbanları ve ailelerini temsil eden avukattır. Soma Maden Faciası çağdaş Türkiye tarihinin en ölümcül sanayi faciası olarak biliniyor. Devasa bir patlama ve olağanüstü bir yangın, Soma Kömür Madenleri’nde 2014’ün mayıs ayında esir alıp 301 kişiyi öldürmüştür.

Bugüne kadar mağdurlar ile aileler yeterli bir tazminat almamıştır. Facia ile bağlantılı hiçbir Soma Holding yöneticisi ve ya kamu devlet memuru sorumlu tutulmamıştır. Kozağaçlı’nın tutuklanması gibi adaletsizlikler büyürken, adalet bulunamaz olmuştur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan facianın mağdurlarına ölümün kömür madenciliğinin bir parçası olduğunu söyleyerek duygusuzluk ve duyarsızlığını göstermiştir.

Soma Kömür Madeni, hükümete ait olan Türk Kömür İşletmeleri tarafından kiralanmış olan Soma Holding özel şirketi tarafından yönetiliyor.

2015 İPCM örgütleyicileri Selçuk Kozağaçlı’nın hukuksuzca gözaltına alınması ve Türkiye’deki insan hakları savunucularına karşı şiddetlenen saldırıları şiddetle kınıyor, Kozağaçlı’nın derhal serbest bırakılmasını ve Türkiye’de bütün insan hakları ve çevre savunucularına karşı yapılan çeşitli insan hakları ihlallerinin durmasını talep ediyoruz.

Sayın Kozağaçlı’nın İPCM’de söylediklerini hatırlayalım, ”Bizim ortak gelecek ve doğa için bir enternasyonalist dayanışmaya ihtiyacımız var. Birbirimizi izleyip ve dinlemekten çok, hep beraber çalışıp mücadele etmeliyiz.”

Bütün yurttaşlarımıza Selçuk Kozağaçlı ve dünya üzerinde baskı ve zulüm tarafından kuşatılmış başka çevre savunucuları ile birlikte olmaya çağırıyoruz. Ortak gelecek ve doğamızın savunması için adalet ve insan hakları için büyüyen talebe biz de sesimizi ve eylemlerimizi ekleyelim!

You may also like

Comments are closed.