News

From Austria on 27.8- Action in front of Peruvian Empassy for Freedom For Abimael Guzman (EN-TR)

On the 27th August a protest action in defense of the health and life of seriously ill long-term political prisoner Abimael Guzman in Peru was held in front of Peruan Embassy in Vienna.
The action was organized by democratic associations from Turkey and Austrian anti-fascists. While a banner was opened saying “Defend the life of President Gonzalo”, the freedom Committee for Ali Osman Köse opened a banner demanding Freedom for all political prisoners and a speech was made about the necessity to fight stronger and more united for the freedom of ill and political prisoners mentioning the campaign for Ali Osman Köse. At the end also posters were opened in Solidarity with the 11 revolutionaries from Turkey jailed in Greece, on which a fair trial, Freedom and Justice for the prisoners was demanded.

TR

27 Ağustos’ta Peru’da 30 yıla yakın tutuklu olan ağır hasta siyasi tutsak Abimael Guzman’ın sağlığını ve yaşamını savunmak için Viyana’daki Peru Büyükelçiliği önünde bir protesto eylemi düzenlendi. Eylem, Türkiyeli devrimci demokratik
kurumlar ve Avusturyalı anti-faşistler tarafından örgütlendi. “Başkan Gonzalo’nun hayatını savunalım” yazılı pankartı açılırken, Ali Osman Köse’ye Özgürlük Komitesi tüm siyasi tutsaklara özgürlük talepli pankartla katıldı ve komite olarak yapılan açıklamada hasta ve siyasi tutsakların özgürlüğü için daha güçlü ve birlik içinde mücadele etme gerekliliğinden bahsetti. Ali Osman Köse ve tüm hasta tutsaklar için aylardır süren kampanyanın ısrarla devam ettiği belirtti ve Abimael Guzman’ın sağlık ve yaşam haklarının gasp edilmesine son verilmesi istedi.
Eylemde ayrıca Yunanistan’da adil olmayan bir davada hukuktan uzak cezalar alan 11 Türkiyeli devrimci için adalet, özgürlük ve adil yargılama talepli dövizler açıldı.

 

You may also like

Comments are closed.

More in:News

News

Long Live 8 of March!

Long Live International Workers and Revolutionary Womens of the world! The Resistance against imperialism, fascism ...