Uncategorized

İrlanda’da / Filistinli ve İrlandalı tutuklular açlık grevine başladı

25 Eylül 2020 Filistinli bir doktor ve anti-emperyalist olan Issam Hijjawi-Bassalat, 24 Ağustos’ta İrlanda Cumhuriyetçi Partisi Saoradh’ın dokuz üyesiyle birlikte tutuklandı. İngiliz polis teşkilatı MI5 tarafından tuzağa düşürüldü. Bu tutuklamalar, İrlanda Cumhuriyetçi hareketine İngiliz ordusu ve istihbarat güçleri tarafından uygulanan baskıların bir parçasıdır.

Tutsaklar, İrlanda’nın kuzeydoğusundaki İşgal Altındaki Altı İlçeden biri olan Antrim’deki İngilizler tarafından işletilen Maghaberry Hapishanesine götürüldü. COVID-19 salgını sırasında uygulanmakta olan 14 günlük özel tecridin ardından, Cumhuriyetçi siyasi tutukluları tutuklamak için kullanılan Maghaberry’deki Roe House’a götürüldüler.

Devam eden, sayısız sağlık sorunu nedeniyle 62 yaşındaki Dr. Hijjawi-Bassalat, MRI taraması için dışarıdaki bir hastaneye götürüldü. Ancak prosedürden sonra yoldaşlarından ayrılmış ve Roe House’a geri götürülmek yerine, siyasi olmayan mahkumların tutulduğu aynı hapishanede harap olmuş Foyle House’a yerleştirildi. Yetkililer, COVID-19’un yayılmasını önlemek için 14 gün daha tecrit geçirmesi gerektiğini iddia etti.

Ancak bu iddia, sadık mahkumlara verilen ayrıcalıklı muamele ile çelişmektedir. İrlanda Cumhuriyetçi Tutsaklar Refah Derneği (IRPWA) Facebook sayfası, Roe 4’den Maghaberry hapishanesine düşen Cumhuriyetçi bir tutsağın mesajını yayınladı. Şöyle diyor: “Issam, yoğun bir acı içinde, ne oturabiliyor ne de uzanabiliyor, gereksiz yere işgalın Foyle evinde kir ve pislik içinde tutulmaktadır …”

Açıklama devam ediyor: “Issam’ın [orada] tutulmasının bir mantığı yok… geçen iki hafta içinde olduğu gibi, sadık iki mahkum dışarıdaki hastanelere götürüldü ve sadık Bush House’a geri gönderildi. ‘COVID izolasyonu’ nedeniyle 14 günlük 24 saatlik kilitlenmeye katlanmak zorunda kalmadılar. Bu, işgalcilerin MI5 önderliğindeki hapishane yönetiminin Issam’ın izolasyonunu Cumhuriyetçi Mahkumlara zulmetmek için bir araç olarak kullandığının açık bir kanıtı.”

Foyle House’da da COVID-19 vakaları rapor edildi. Buna ek olarak, Cumhuriyetçi aktivistler, Roe House’daki Cumhuriyetçi bölümde Dr. Hijawi-Bassalat’ın tecritte tutulması için yeterince oda mevcuttur.

Hapishanelerde ve sokaklarda dayanışma artıyor

Böylesine bariz, acımasız baskıya yanıt olarak, Dr. Hijjawi-Bassalat hapishanenin Cumhuriyetçi kanadına geri dönmesini talep etmek için 16 Eylül’de açlık grevine başladı. Grevine, hem Maghaberry Hapishanesi’nde hem de Özgür Eyaletin County Laois’teki Portlaoise Hapishanesinde (genellikle “İrlanda Cumhuriyeti” olarak anılır) en az 50 İrlandalı Cumhuriyetçi siyasi tutsak katıldı.

Belfast’taki Hydebank Wood Hapishanesinde tutsak olan kadınlar 23 Eylül’de yemek yemeyi reddetmeye başladı ve şunları söyledi: “Issam’ın açlık grevini ve Cumhuriyet Roe Evi’ne derhal nakledilmesi talebini kayıtsız şartsız destekliyoruz.” (The Irish News, 24 Eylül)

Dışarıdaki aktivistler de dayanışma içinde açlık grevi yapmayı kabul ettiler. Açlık grevcileri, Bobby Sands gibi İrlandalı Cumhuriyetçi açlık grevcilerinin mücadelesini sürdürüyor. Otuz dokuz yıl önce, bu kahraman siyasi statü ve temel insan onuru için ölümüne savaştı.

Dr. Hijjawi-Bassalat’ın Maghaberry Hapishanesi’ndeki deneyimi, ister İrlanda’da ister İşgal Altındaki Filistin’de olsun, siyasi mahkumların ortak deneyimlerini yansıtıyor. Bu, hem hapishanelerdeki sert ve acımasız koşullar hem de tutsaklarıan direniş yöntemleri açısından doğrudur.

İrlandalı siyasi tutuklular gibi, Filistinlilerin de açlık grevleri gibi taktiklerle insanlıklarını talep etme konusunda uzun bir geçmişi var. İrlanda’da baskıya direnen anti-emperyalist yoldaşları gibi, 300’den fazla tutsak da İsrail’in İşgal Altındaki Batı Şeria’daki Ofer Hapishanesi’ndeki korkunç koşulları, vahşeti ve baskıyı protesto etmek için 24 Eylül’de açlık grevine gitmeyi planlıyor. (Filistin Enformasyon Merkezi, 22 Eylül)

Dr. Hijjawi-Bassalat ve Cumhuriyetçi siyasi tutuklularla dayanışma eylemleri kuzeyde ve Dublin’de çeşitli şehirlerde düzenlendi, yanı sıra Glasgow, İskoçya ve Londra’da. IRPWA, 26 Eylül’de “İrlanda’nın dört bir yanından gelen aktivistlerle” 24 saatlik bir dayanışma açlık grevi düzenliyor. Maghaberry hapishanesinin dışında bir kamp kuracaklar, Batı Belfast’taki Kennedy Center’da nöbet tutacaklar, sonra konvoy şeklinde hapishanenin kapılarına seyahat ederek bir miting düzenleyecekler.

Nasıl yardım edebilirsin!

İngiliz işgal güçlerine baskı yapmanın yanı sıra, dünyanın dört bir yanından destekçiler, açlık grevcilerine mektup yazabilirler. Samidoun Filistin Tutsaklarla Dayanışma Ağı ile Facebook aracılığıyla veya samidoun@samidoun.net e-posta adresinden iletişime geçin.
Ayrıca, Facebook aracılığıyla İrlanda Cumhuriyet Tutsaklar Refah Derneği’ne bakın.

Dünya çapında anti-emperyalistlerin İrlanda’dan Filistin’e siyasi tutuklularla dayanışma gösterme sorumluluğu var. Bizim için tutsak edildiler! Biz onlar için buradayız!

  • İrlandalı Cumhuriyetçiler yüzyıllardır İngiliz emperyalizmine karşı ve kendi kaderini tayin hakkı için savaştılar. Öte yandan sadıklar, İngiltere’nin İrlanda’daki kuzeydoğu altı ilçeyi işgalini ve Londra’nın küresel müdahale, baskı ve sömürü politikalarını destekliyor ve koruyorlar.

Kathy Durkin bu makaleye katkıda bulundu.

Kaynak: https://iacenter.org/2020/09/27/in-ireland-palestinian-and-irish-prisoners-go-on-hunger-strike

You may also like

Comments are closed.