Uncategorized

ODESSA’DA FAŞİST KATLİAM

2 Mayıs tarihinde, Ukranya’nın Odessa kentinde kendilerini sağ sektör diye adlandıran (Pravyi Sektor ) faşistler bir katliam düzenledi.

Faşistler Odessa’ya bir futbol maçı izleme bahanesiyle girdi.

Yaklaşık bin kişilik katil güruhun niyetinin maç izlemek değil de, olay çıkartmak olduğu pek yakında belli oldu. Çünkü futbol stadyumuna değil, yerleşim merkezlerine yönelip, ortalığı birbirine katmaya başladılar.

Polis bu katliamı önlemek için hiç bir şey yapmadı. Sonra duyuldu ki, “İç İşleri Bakanlığnın binasini koruma” talimatı almışlar yanlızca.

Naziler “Yunanlar sokağına” girdiğinde, yaklaşık 200-250 devrimci onların yolunu kesti. Çatışma çıktı. Anti-Faşistler taş ve şişe atarak faşistler ile çatıştı.

Faşistler buna karşılık olarak silah çekti, Borotba’lı bir devrimci karnından vuruldu. Anti-Faşistler bir alışveriş Merkezinde kendilerini korumaya çalıştılar. Faşist katiler AVM’ye molotof kokteyl atarak, önüne de barikat kurdular. Bunun üzerine polis AVM’nin giriş kapısına bir ring yerleştirip, anti-faşistleri oradan çıkartılar.

Faşistler bunun üzerinde, Borotba ve diğer solcuların ortak çadır kampı kurduğu Kulikow’a geçtiler ve çadırdaki insanların üstüne molotof koktey atmaya başladılar. Çadırdaki insanlar can havlıyla yakında bulunan sendika binasına sığındılar. Sadece bir gün önce 1 Mayıs eylemlerinin başladığı nokta olan o sendika binası bir çok insana mezar oldu.

Sendika binasında bulunan 46 tane anti-faşisti, binaya molotov kokteyl atarak, ateşe verdiler. İnsanlar diri diri yandılar.

Ancak herkes yanarak can vermedi.

Andrew Brazhevsky‘nin ölüm sebebi ise cayır cayır yanmak değil. Hükümete yakınlığı ile tanınan faşist güruh katliamı yaptığında, kendisi birinci katta bulunuyordu. Camdan atladı, ancak faşistler onu sokakta öldürdü.

Andrew, eski Komünist Parti’sinden ayrılan Borotba’nın bir üyesiydi.

Militanlığı ve cesareti ile tanınan Andrew, faşistler tarafından bilinçli katledildi.

Faşistlerin tarih bilinci şaşırtıcı. Çünkü Almanya’da 02 Mayıs 1933 tarihinde, yani tam 81 yıl önce, Naziler bir sendika binasını ateşe verip, birçok solcu ve sendikacıyı katlettiler.

Bu katliamı protesto etmek için, Avrupa’nın farklı yerlerinde protestolar düzenleniyor.

Berlin’de 4 Mayıs’da bir gösteri düzenlendi.

Viyana’da 6 Mayıs’da bir protesto gösterici yapılacak.

Şu anda faşist örgütlerin en fazla saldırısına mağruz kalan Borotba tüm dünyadaki Anti-Faşistleri 8 Mayıs’da Ukranya Konsolosluğu önünde protesto etmeye çağrıyor.

8 Mayıs Anti-Faşistler açısından tarihi bir gün- 2. dünya savaşının zaferle sonuçlandığı gün.

kaynak: www.halkinsesi.tv

You may also like

Comments are closed.