Uncategorized

Suriye Halk Cephesi: Filistin Direnişinin Onuru Semir Kuntar Ölümsüzdür

Direnen halkların düşmanı emperyalizm ve işbirlikçileri kendilerine taş atan, kafa tutan, kendilerinden olmayan herkese saldırarak, katlederek varlığını sürdürmek istiyor. Ömrünün 30 yılını İsrail hapishanelerinde tutsak olarak geçiren Filistin direnişine ve davasına olan inancıyla dimdik duran Semir Kuntar da, emperyalizm ve işgalci siyonist İsrail’in hedefi oldu. Semir Kuntar, 20 Aralık’ta füze saldırısı ile Şam’ın Ceremana kasabasında katledildi. Bulunduğu binanın füze saldırısı ile hedef alınması sonucu kendisiyle birlikte Suriyelilerin de olduğu bina sakinleri şehit oldu.

Semir Kuntar Emperyalizmin desteği ile işgalci siyonist güçler tarafından katledildi. Çünkü o, 16 yaşından itibaren yaşamıyla, direnişiyle Filistin davasına kendini adayan, Filistin davasının mutlaka zaferle kazanılacağına inanan ve bunu somutlayan dünyaya örnek direnişçilerden biriydi. Semir Kuntar, yaklaşık beş yıldır emperyalizmin ve işbirlikçilerinin saldırılarına karşı direnen Suriye halkının haklı davasını savunan, bu davayı sahiplenen onurlu direnişçilerden biriydi. O dünyanın bir ucunda ezilen halklara atılan bir tokadı yüreğinde hisseden, acısını duyan ve buna karşı mücadelesini son nefesine kadar veren enternasyonalist bir direnişçiydi. Onun zulme başkaldıran direngen yaşamı ve direnişiyle onur duyuyor ve şehitliğiyle emperyalizme, işbirlikçilerine karşı kinimizi öfkemizi büyütüyoruz.

Halkların umudunu büyüten şehidimizi asla unutmayacak gelecek kuşaklara onun hayatını ve direnişini, hesap sorma bilincimizle birlikte taşıyacağız.

Tüm direnenlerin tanıması gereken Semir Kuntar kimdir?

Suriye – Lübnan asıllı 1962 doğumlu ve Dürzi mezhebindendir. 30 seneye yakın İsrail hapishanelerinde kaldı. 1979’ta FKÖ (Filistin Kurtuluş Örgütü) ve Hizbullah adına İsrail içinde Nahariya saldırısı olarak bilinen bir askeri eyleme katıldı. Lübnan’dan deniz yolu ile İsrail’e (Filistin) girmeyi başaran 17 yaşındaki Semir Kuntar’ın da içinde yer aldığı bir grup, bir İsrail polisini öldürdükten sonra bir aileyi rehin alır. Polis ve asker ile çalışma esnasında dört İsrailli ve Kantar’ın yanında olan iki eylemci hayatını kaybeder. Dört kez ağırlaştırılmış hapis cezası alır. “Artık hapishanelerimizden sadece ölün çıkabilir. Seni hiçbir kuvvet elimizden alamaz” dedikleri Semir Kuntar 2008 yılında serbest bırakılır.

Temmuz 2006’da Lübnan’a saldıran İsrail, Hizbullah’ın karşısında ağır kayıplar verir. 33 gün süren İsrail hava saldırıları sonucu Lübnan ve Filistinli yüzlerce çocuk ve sivil katledilir. İsrail, Amerika ve işbirlikçileri tarafından desteklenmesine rağmen yenilgiyi engelleyemez. Savaştan sonra Hizbullah’ın elinde ölü İsrail askerleri vardır. 2008’de Hizbullah, bu askerlere karşılık İsrail hapishanelerinde yıllardır tutulan onlarca Filistinli ve Semir Kuntar’ı teslim alır. Kuntar, Suriye devlet nişanı ile ödüllendirilir.

Semir Kuntar’ın onurlu yaşamı önünde saygıyla eğiliyor, ailesine, Filistin davası için direnen tüm güçlere ve Hizbullah’a baş sağlığı diliyoruz.

Kahrolsun Emperyalizm Ve Siyonist İşbirlikçileri!

Yaşasın Halkların Kardeşliği Ve Mücadelesi!

Suriye Halk Cephesi

24.12.2015

You may also like

Comments are closed.