Uncategorized

Ukrayna’da sosyalistlerden uluslararası dayanışma çağrısı!


Ukrayna’da yönetimin faşist hükümete geçmesini kınayan ve sosyalist devrim çağrısında bulunan ‘Borotba’ örgütünden, ülkedeki ABD-AB yanlısı hükümete karşı uluslararası dayanışma çağrısı geldi. Örgütün yaptığı çağrıda Ukrayna’daki hükümetin 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa’nın en aşırı sağcı hükümeti olma yolunda ilerlemekte olduğu uyarısı yapıldı ve faşist hükümete karşı uluslararası dayanışma çağrısı yapıldı. Örgütün Ukrayna’daki faşist Sağ Sektör’ün katliamlarına karşı yaptığı çağrıyı yayınlıyoruz:

Dayanışma Çağrısı!

8 Mayıs dünyanın birçok yerinde , kayıplara, acılara ve ölümlere neden olan ‘Nazizm’ üzerinde kazanılan zaferin kutlandığı gündür. Ancak neo-nazizm’in yine ortaya çıktığını görüyoruz. Birçok ülkede aşırı sağ gruplar ve partiler iktidarda. Bu aşırı sağcı iktidarların üyeleri, muhaliflere, ‘öteki’lere, solculara, anti-faşist eylemcilere karşı gerçek bir terör salmakta.

Çok geç olmadan ‘faşizm’in yükselmesine engel olmak ve  durdurmak zorundayız!

2 Mayıs 2014’te Ukrayna’nın Odessa kentinde neo-naziler ve aşırı sağcı gruplar gerçek bir katliam başlattı.  Aşırı sağcı paramiliterler  ‘House Ticaret-Sendikası’nda 46 yerel sakini yakarak ve döverek öldürdü. Kalan yaralı insanları ise ‘ Ulus’ta görkem’ , ‘Ukrayna her şeyden üstün’ cümlelerini bağırarak öldürdüler. Neo-naziler yetkililer tarafından muhalifleri, anti-faşistleri, sol örgüt üyelerini bertaraf etmek için bir araya getirildi.

Bütün bunlar, Adolf Hitler’in 2 Mayıs 1933 yılında Almanya genelinde tüm sendikal karargahları işgal edip, sendika liderlerini tutuklayıp toplama kamplarına gönderdiği günde oldu.

İktidarı şubat ayında ele geçiren yeni Ukrayna otoritesi yetkilileri aslında 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa’nın en aşırı sağcı hükümeti olma yolunda ilerlemektedir. Yetkililer 2. Dünya Savaşı Nazilerin yaptığı soykırımı ve onlarla işbirliğinde olan herkesi haklı bulmakta. Ve bu yeni hükümetin ırkçı cinayetler için suçlu bulunmuş tüm neo-nazileri salmış olması hiç şaşırtıcı değil.  Aşırı sağcı hükümet insanların öfkesini ‘ölüm mangaları’ yaratmak için kullanıyor ve neo-nazileri gerçek bir terör estirmeye teşvik ediyor.

Odessa’da yaşanan trajedide  yoldaşımız anti-faşist  Andrey Brazhevsky’in vahşice öldürülmesi de bu neo-Nazi terör örgütüne karşı dayanışma içinde olmamız gerektiğinin en büyük kanıtlarından biridir.  Bazı medya kuruluşları ve bazı ülkelerin hükümetleri yüzünden Ukrayna’da ki aşırı sağcı gruplar kendilerini güvende ve güçlü hissetmektedir.

Bütün bunlar yüzünden ulaşabildiğimiz bütün anti-faşist güçlerine neo-nazizm i durdurmak için 8 Mayıs için çağrıda bulunuyoruz.
Neo-Nazizm Ukrayna’da ve her yerde durdurulmalıdır!

Kahrolsun faşizm, kahrolsun milliyetçilik!
Çok yaşa uluslararası dayanışma!

Nazizm – bir daha asla!

İngilizceden çeviren: Diren Deniz Sarı

kaynak:birgün.net

You may also like

Comments are closed.