Uncategorized

Faşizme karşı mücadele edenlerle dayanışma

İnsanlar, uyanık olun! (J. Fuçik)

 Faşizme karşı mücadele edenlerle dayanışma

Ayten Öztürk, Arap kökenli bir ailede Antakya’da doğdu. Genç yaşında bağımsız, demokratik, sosyalist Türkiye için mücadeleye katıldı. Bu mücadelede abisini, onun eşini ve ablasını kaybetti.

Ayten’in tutsaklığı sona erdikten sonra serbest kaldı. Yakınlarının ve yoldaşlarının acısıyla birlikte onların mücadelesini de omuzladı. Örgütlenme mücadelesini sürdürürken yeniden aranan durumuna düşüyor. Bunun üzerine Türkiye’den ayrılarak mücadelesini mültecilikte sürdürmeye karar veriyor. 9 Mart 2018 tarihinde Ayten Beyrut (Lübnan) Hariri Havaalanı’nda sahte evrak şüphesiyle gözaltına alınıyor. Bir hafta boyunca yabancılar şubesinde tutulmuş ve sorgulanmıştır. Burada üçüncü bir ülkeye iltica hakkından yararlanma talebi kabul edilmemiş, bunun yerine ise “ortadan kayboluyor” ve 14 Mart’tan 28 Ağustos tarihine kadar ondan bir haber alınamıyor. Yakınları, arkadaşları, avukatları, farklı örgüt temsilcilerinin tüm çabalarına karşı onun hakkında ve ondan bilgi alamıyor.

Lübnan hükümetine sorulmuştur: Ayten Öztürk nerede? Mahkûm edildiyse; ne zaman, hangi suçlamayla, nereye götürülmüştür ve neden avukatlarına bilgi verilmiyor? Cevap yok.

Eğer Türkiye hükümetine verildiyse, hangi gerekçeyle ve ne zaman? Cevap yok.

Türkiye hükümetine sorulmuştur: Ayten eğer Lübnan tarafından teslim edildiyse, nerde bulunuyor? Neden ailesi ve avukatları onun hakkında bilgiye ulaşamıyor? Yine cevap yok.

Ayten’in yakınları ve avukatları tarafından iki ülkenin ilgili kurumlarına yöneltilen sorular cevapsız kaldığında, yoldaşları ve arkadaşları yüksek sesle açıktan sordular bu soruları. Ve 28 Ağustos’ta, Ankara yakınında açık alanda siyasi polis Ayten’in “bulunması”nı sahneledi. Aynı günün geç saatlerinde kısa süreli de olsa avukatları onu görmeyi başardı. Ayten, 30 Ağustos tarihinde mahkemeye çıkarıldı ve tutuklanarak Sincan (Ankara) hapishanesine götürüldü. Ayten’in mahkemede yaşadıklarını anlatmaya çalışmasına saygı gösterilmedi. Onun anlattıkları dinlenmedi, onun belirsiz bir yerde tüm süre boyunca işkencelere maruz kaldığı protokollere yazılmadı. Görünen o ki Erdoğan’ın rejimi iyi bildiği şeyleri dinlemek istemiyor bunun için, biz, Ayten’in arkadaşları size onun anlattıklarını aktaracağız.

Gözaltına alındıktan sonra Ayten üçüncü bir ülkede siyasi sığınma talebinde bulunmuş. Bir hafta boyunca tutulduğu yerden alınarak, kafasına çuval geçirilerek, elleri kelepçelenerek alınmış. Uçağa bindirildiğini hatırlıyor ve onu götürenler, onun için uçak kaldırdıklarını söylemiş. Yaklaşık bir saatten fazla sürüyor uçuş. Tüm bu süre boyunca kafasındaki çuval çıkarılmamış ve aynı zamanda elleri de bağlı. Günlerce çıplak, elleri ve gözleri bağlı bir şekilde işkence edilmiş kendisine. İşbirliği teklif edilmiş. O ret etmiş. Ve işkencecileriyle ne olursa olsun konuşmayı kesmiş. Aylarca susmuş! Ve avukatları ile ilk defa görüştüğünde konuşmakta zorlanıyor!

Şimdi Sincan’da üç tutsakla birlikte aynı hücrede. Onlar Ayten’in iyileşmesine yardımcı oluyor. Vücudunda 868 yara izi saymışlar.

Her suçlu gibi Erdoğan rejimi de gerçeklerden korkuyor ve suçlarını gizlemek istiyor. İşte bu yüzden, Ayten hakkında gerçekleri mümkün olduğunca çok insana ulaştırmak için elimizden geleni yapacağız. Böylece siyasi bir mültecinin gözaltına alınıp, iradesi dışında arandığı ülkeye teslim edilmesi ve aylarca işkencelerle bilinmez bir yerde tutulması gerçeğine öfkelerini ifade edebilsinler.

ÇAĞRIMIZDIR:

Türkiye’deki Erdoğan hükümetinin adalet bakanına, Hariri hükümetine yazın sorun, Türkiye konsoloslukları önünde eylem yapın.

Ayten’e de yazabilirsiniz. Her selam yaralarına merhem olacaktır.

Israr ediyoruz: siyasi mülteci ve faşizme karşı mücadele eden Ayten Öztürk’ün gözaltına alınması ve sınır dışı edilmesindeki tüm bilgileri ve suçluları Hariri hükümeti açıklasın.

Erdoğan hükümeti, Ayten’i başka bir ülkeden yasadışı yollarla kaçırmaktan, tüm haklarından mahrum bırakmaktan ve ağır işkenceler uygulamaktan tamamen sorumludur.

Türkiye halkının faşizme karşı mücadelesinin zaferle sonuçlanacağına dair hiçbir şüphemiz yok ve bu faşizme karşı en ağır ve en adil intikam olacaktır. Şimdi ise bu antifaşist mücadelede en önde bulunanlardan biri olan Ayten için destek ve dayanışmamızı gösterelim.

Ayten susarak zaferini kazandı, şimdi bizim sıramız onu sahiplenmek için sesimizi yükseltelim.

 Antiemperyalist Cephe

 Türkiye Adalet Bakanlığı adresi:

06659 KIZILAY / ANKARA

Republic of Turkey

Ministry of Justice

 

telefon:  +90 (0312) 417 77 70

Faks:  +90 (0312) 419 33 70

E-Mail:  info@adalet.gov.tr

— — —

Ayten Öztürk’ün adresi:

Sincan Kapalı Kadın Hapishanesi

Sincan / Ankara

Ayten Öztürk

You may also like

Comments are closed.