Uncategorized

Sosyalist Komutan Mozgovoy, Ukraynali Faşist Ordu Tarafından Katledildi

Prizrak (Hayalet) Tugayı sosyalist Komutanı Alexey Mozgovoy dün akşam 17.30 civarında, Alchevsk-Lugansk otoyolunda uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. Daha önce 7 Mart’ta da yine aynı yol üzerinde suikastten yaralı kurtulan Mozgovoy’un yanında basın sekreteri, iki koruması ve başka bir araçta bulunan halktan insanlar da dahil toplam 6 kişinin katledildiği bildirildi. Lugansk Halk Cumhuriyeti’ne bağlı Alchevsk şehrinden görüştüğümüz yetkililer DRG (Subversive Reconnaissance Group-Yıkıcı Keşif Grubu) adlı Ukrayna ordusuna bağlı bir suikast timinin yapmış olabileceğini bildirdiler.

https://youtu.be/jSvkXEFDOCM

mozgovoy1Daha önce 3 Şubat 2015 tarihinde Ukrayna faşist güçlerinden Donetsk ve Lugansk’ın kurtarılmasının ardından yayınladığı videolu manifestoda “Ukrayna halkını yok eden şiddetin affını, bir insanı yok eden hırsızlık vergilerinin affını istemek ancak insanlık dışı kanunlara uygundur. Biz, gerçek yüzü herkes tarafından bilinen bu kötülüğü yenmek için kardeş halklara yardım etmeye hazırız. Bu kötülükle savaşmak için tüm Ukrayna halkı toplanıyor. Bu kötülüğü sadece Kiev’den değil, bütün Ukrayna’dan silmeye hazırız. Yeni bir toplum kuracağımızı kamuoyuna bildiriyoruz. Kendi geleceğine karar verme hakkı olan bir toplum. Bizim hedefimiz büyük işletmelerdeki oligarşiyi ortadan kaldırmak. Halka ait olan her şeyi unutup menfaatleri doğrultusunda ülke ekonomisini yok edenlere karşı ve toplumun tüm katmanlarının eşit şartlarda, eşit imkanlarda olduğu bir sistemdir hedefimiz. İnsan olan herkes için. Dedelerinden ve babalarından faşizmin ne olduğunu bilen herkesi kavgamıza çağırıyoruz.” diyen Mozgovoy Ukrayna’da, Donetsk Cumhuriyeti’nde, Lugansk’ta, Rusya’da ve Avrupa ülkelerinde özellikle askeri başarısıyla ve sosyalizmi kurma çabasıyla biliniyordu.

mozgovoy5-12 Mayıs günleri arasında “Caravana Anti-Fascista” adıyla İtalyan müzik grubu Banda Bassotti’nin düzenlediği enternasyonal bir dayanışma ziyaretiyle Türkiye’den Grup Yorum ve Halk Cephesi’nin yer aldığı, dünyanın birçok ülkesinden yaklaşık 130 kişilik kafile 6 gün boyunca Lugansk’a bağlı Alchevsk şehrinde oradaki halkla birlikte dayanışma etkinlikleri, konserler, ziyaretler gerçekleştirmişti. Ve bu süreçteki bütün etkinliklerin başında Komutan Mozgovoy vardı.

Mozgovoy, NovoRusya’da, Donbass’ta sosyalizmi kurmak isteyen, sosyalist üretim tarzına ve ekonomik yapısına geçmek isteyen bir liderdi. Bunun adımlarını atmış ve çeşitli üretim fabrikalarını bu biçimiyle başlatacaktı.

https://www.youtube.com/watch?t=570&v=AlDVCHmH8Ug

https://youtu.be/EgCfF6E2rys

 

Mozgovoy’un düşüncelerini şuradan izleyebilirsiniz.

Manifestonun tamamını izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=RTyLXc9llwI

You may also like

Comments are closed.