Uncategorized

Atina’da DHKC Gerillalarının Cenazelerinin Kaybedilmesini Protesto Yürüyüşü

11 Şubat günü saat 13.00’da Yunanistan’ın başkenti Atina’da, Türkiyeli Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesinin çağrısı ile Atina’nın merkezi Syntagma Meydanından Türkiye Büyükelçiliğine bir yürüyüş gerçekleştirildi.

11 DHKC gerillasının cenazelerinin ailelerine teslim edilmemesini, Bilgehan Karpat’ın katledilmesini protesto etmek ve işkencelere maruz kalan Şerif Turunç ile dayanışma amaçlı yapılan gösteri ve yürüyüş öncesi; Atina’nın merkezi yerlerinde, komite imzalı 1000 afiş asıldı. Komitenin dışında anarşist komünistler de 11 gerillanın katledilmesi ve Bilgehan Karpat’ın şehitliği ile Şerif Turunç’un tutsak düşmesi ile ilgili afişlemeler yaptı. Türkiyeli Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesinin dışında Yunanlı anarşistler, anarşist komünistler ve meclis dışı solun tamamı, dayanışma amaçlı açıklamalarda bulundu ve yürüyüşe destek verdi.

Bir saat boyunca parlamento binasının tam karşısındaki meydanda açılan pankartların arkasında kitle toplanmaya başladı. “Katledilen 11 Gerillanın Cenazeleri Ailelerine Teslim Edilsin, Faşizme Karşı Mücadelede Şehit Düşenler Onurumuzdur, Bilgehan Karpat Ölümsüzdür, Şerif Turunç İle Dayanışmaya” sloganlarının yer aldığı dayanışma komitesi pankartının dışında; anarşist komünist  “Sınıfsal Taarruz” grubu, “Bir Gün Gelecek Kanımızın da Aktığı, Kanlara Bulaşan O Süngüyü Çekip Alacağız! Şerif Turunç İle Dayanışmaya! Bilgehan Karpat Onurumuzdur” pankartı ile kortejde yerini aldı.  Atina anarşistler koordinasyonu imzalı pankartın sloganı ise “Türkiye’de OHAL’e karşı mücadele veren devrimcilerle dayanışmaya!” idi. Maoist bir örgütlenme olan Halk Direnişi-Antiemperyalist İttifak da “Devrimci Şerif Turunç’a özgürlük! Türk ve Kürt Devrimcilerle dayanışmaya” pankartı ile kortejde yerini aldı.

Yürüyüş boyunca Türkçe atılan “Kaybedilen Gerillaların Cenazelerini İstiyoruz,  Bilgehan Karpat Ölümsüzdür, Devrim Şehitleri Ölümsüzdür, Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz” sloganlarının yanı sıra, Türkiyeli devrimcilerle ve Parti-Cephe ile dayanışma içerikli Yunanca sloganlar atıldı.

Türkiye Atina Büyükelçiliği önüne polisin barikat kurması üzerine, barikatın önünde pankart ve sloganlar eşliğinde yarım saat beklenildi. Ve eylemin sonunda Türkiye’deki faşist baskıları ve katliamları anlatan bir bildiri okundu. Tutsaklarla Dayanışma komitesi imzalı bildirinin devamında faşizme karşı dağlarda, şehirlerde kahramanca mücadele edip şehit düşen savaşçıların olduğu ve faşizme karşı mücadelenin büyük bedellerle sürdürüldüğüne vurgu yapıldı.

Yürüyüş ve protesto gösterisine 400 kişi katıldı.

https://www.youtube.com/watch?v=QykBMNnGLUo

You may also like

Comments are closed.