Uncategorized

March Against Government’s Repressive Laws In Greece

March Against Government’s Repressive Laws In Greece

As the People’s Front, we also participated in the protest action against the fascist laws of repression the Greek government is introducing in response to the depth of the economic, social and political crisis it is experiencing.

As the well-attended and enthusiastic march on July 9 arrived in front of the parliament, a conflict broke out between anarchist groups and the police. Police attacked the masses with sound bombs and gas canisters. In Greece, leftist organisations and anarchist groups have been organising actions to oppose these laws for weeks. Solidarity against fascism is the weapon of the peoples.

As the People’s Front in Greece, we oppose fascist laws alongside the Greek people.

-*-*-*-

Yunanistan’da Hükümetinin Baskı Yasalarına Karşı Yürüyüş Yapıldı

Yunanistan’da iktidarın yaşadığı ekonomik, sosyal ve siyasal kriz nedeniyle halka karşı savaş başlatması ve bu kapsamda yürürlüğe koymaya hazırlandığı faşist baskı yasalarını protesto eylemine Yunanistan Halk Cephesi olarak bizler de katıldık. Meclisin önüne yapılan yürüyüş çok kitlesel ve coşkulu bir havada devam ederken anarşist gruplarla polis arasında çatışma çıktı. Polis kitlenin üzerine ses ve gaz bombalarıyla saldırdı. Yunanistan’da sol örgüt ve anarşist gruplar haftalardır bu yasalara engel olmak için eylemler düzenliyor. Faşizme karşı dayanışma halkların silahıdır. Yunanistan Halk Cephesi olarak Yunan halkının yanında faşist yasaların karşısındayız.

You may also like

Comments are closed.