EventsNews

You Will See Us Everywhere! – Syria – Damascus

People’s Front in Syria and Anti-Imperialist Front make a demonstration in Damascus at 19 October…

 

Suriye Halk Cephesi ve Anti-Emperyalist Cephe Suriye Temsilciliği, 19 Ekim’de Suriye-Şam Emevi Meydanı’nda Nuriye ve Semih İçin Basın Açıklaması Yaptı…
******

Nuriye ve Semih’in Direnişini Zafere Ulaştıracak
Onları Zulmün Elinden Çekip Alacağız
Suriye Halk Cephesi ve Anti- Emperyalist Cephe Suriye Temsilciliği, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 20 Ekim’de Ankara Sincan Hapishanesi Kampüsü’nde görülecek mahkemeleri öncesi 19 Ekim’de Şam Emevi Sahası’nda eylem yaptı. Suriye’nin başkenti Şam’ın merkezinde olan Emevi Sahası, Suriye açısından siyasi önemi olan alanlardan biridir. Şam’ın ve Tüm Suriye’nin Emperyalizme ve işbirlikçilerine teslim edilmeyeceğinin sembolü olan bu sahada Halk Cepheliler ve dostları “Meçhul Asker” anıtı ve dev harflerle yazılı olan “I Love Damascus” yazısının önünde toplandı.
Nuriye ve Semih’le dayanışma amacıyla yapılan eylemde “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Talepleri Kabul Edilsin-Suriye Halk Cephesi” ve “Emperyalizme ve Katil Erdoğan Faşizmine Karşı Enternasyonalist Dayanışmamızı Büyütelim! Anti-Emperyalist Cephe” pankartları açıldı. Eylemde ayrıca; “Suriye Halkı Nuriye ve Semih’in Ölmesini İstemiyor”, “Yaşasın Açlık Grevi Direnişimiz”, “Enternasyonalist Dayanışmayla Mücadelemizi Büyütelim” ve Nuriye ve Semih’in resimlerinin olduğu dövizler de taşındı. Açıklamadan önce, Suriye Devlet Televizyonu, Al Ahbariye ve Sana Haber Ajansı ile yabancı basın temsilcileri Halk Cephelilerle röportaj yaptı. Eyleme FHKC (Filistin Halk Kurtuluş Cephesi) ve FDKC’den (Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi) desteğe gelenler olurken Suriye Halk Cephesi dostları da eyleme katıldı. Eyleme katılan ve destek verenlerden biri de Suriye Gazeteciler Birliği başkanı oldu. Açıklama öncesi ve açıklama sonrasında “Nuriye, Semih Onurumuzdur”, “Direne direne Kazanacağız”, “Yaşasın Açlık Grevi Direnişimiz” sloganları Türkçe atılırken, “ Yaşasın Halkların Dayanışması”, “Nuriye ve Semih’e Özgürlük İstiyoruz”, “ Suriye ve Türkiye Halkları Birdir”, “ Erdoğan İdlib’ten Defol” sloganları Arapça atıldı.
Açıklamada Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 225 gündür açlık grevinde olduğunu taleplerinin bir gecede haksız, hukuksuz bir şekilde ellerinden alınan işlerine geri dönmek olduğu dile getirildi. Açıklamanın devamında ise geçmiş mahkemelere katılanlara yapılan saldırılar anlatılırken katil Erdoğan’ın faşizminden hem Suriye hem de Türkiye halklarının acı çektiği söylendi. Son olarak Nuriye ve Semih’in onuru, adaleti ve işinden atılan binlerce memurun sesi olduğu söylendi. Basına, Gazeteciler Birliği başkanı ve katılımcılara teşekkür edildikten sonra eylem bitirildi. Eyleme 15 kişi katıldı.

You may also like

Comments are closed.

More in:Events