Uncategorized

2.Eyüp Baş Uluslararası Emperyalist Saldırganlığa Karşı Halkların Birliği Sempozyumu Çağrısı

2.SEYPOZYUMMerhaba

“Emperyalizmin halkları bölüp parçalayarak yönetme, birbirine kırdırma politikasının karşısında halkları birleştirmek, mücadelede ortaklaştırarak bu politikayı boşa çıkarmak, emperyalizme bir darbeyi de bu cepheden indirmek olacaktır.

Emperyalist haydutların yenilemeyeceği propagandasının aksine ortak düşmana karşı bir araya gelmek, dünya halklarının emperyalizme karşı mücadelede omuz omuza vermesi, ezilen halkların moral değerlerini yükseltecektir.

Anti emperyalist cepheyi dünya çapında büyütmek, emperyalizme karşı verilen mücadelede önemli bir adım olacaktır.” diyerek 2009’da çağırmıştık dünyanın dört bir yanında yüreğinde emperyalizme öfke taşıyan; sömürüden, işgalden, baskı ve katliamdan kurtuluşun yolunun ezilen halkların mücadele birliğini yaratmaktan geçtiğini savunan tüm dostlarımızı, siper yoldaşlarımızı…

Çağrımıza samimi cevapların verilmesi ve gerçekten emperyalizme karşı mücadele etmeye kararlı, inançlı güçlerin İstanbul’a gelmesiyle; 4-6 Aralık tarihlerinde, bu sempozyumu düzenledik. Sempozyumun gerçekleştirilmesinde emeği olan yoldaşımız Eyüp Baş’ın bu tarihlerin hemen arifesinde hayatını kaybetmesi üzerine onun anısına, “Eyüp Baş Emperyalist Saldırganlığa Karşı Halkların Birliği Sempozyumu” adını verdik.

Irak’ı, Filistin’i, Lübnan’ıyla tüm Ortadoğu’yu; Kolombiya’sı, Venezüella’sıyla tüm Latin Amerika’yı tartıştık ve emperyalisme karşı halkaların ortak mücadelesini, emperyalist saldırganlığa karşı halkların ortak cephesini nasıl örgütlerizi yatırdık masaya…

Bir ilkti gerçekleştirdiğimiz. Bu yıl  ikinci kez bir araya geliyoruz. Sempozyumun her yıl yapılması ve gelenekselleşmesi aldığımız kararlardan biriydi. İlk sempozyumda alınan kararlar doğrultusunda geçtiğimiz yıl çeşitli eylemler düzenlesek de yukarıda yer verdiğimiz dilek ve düşüncelerimizin karşılığını hala hayata tam anlamıyla geçiremedik. Bugüne kadar başardıklarımızın üzerine bir şeyler daha eklemek, hala elzem olan konularda düşünce alışverişinde bulunmak ve emperyalizme karşı halkların mücadele cephesini yaratmak için yeniden bir araya geliyoruz.

Emperyalizmin ve işbirlikçilerinin zindanlarında uyguladığı tecriti; emperyalizmin göçmen politikasını, yükseltilen ırkçılık ve şovenizmi; emperyalizmin “kara liste”lerini, ambargolarını; yine Orta Doğu’yu, ırak’ı, Filistin’i, Lübnan’ı, Afganistan’ı; Emperyalizmin arka bahçesinde yükselen Latin halklarının mücadelesini ve tabi en önemlisi emperyalizmin belki de en korkulu düşü olan ezilen halkların ortak mücadele cephesini nasıl kuracağımız tartışacağız bu kez…

Yüreğinde emperyalizme öfkeyi hala ve daima taşıyanları/taşıyacak olanları 25-26,27 Şubat tarihlerinde bizimle birlikte olmaya, “II. Eyüp Baş Emperyalist Saldırganlığa Karşı Halkların Birliği Sempozyumu”muza katılmaya çağırıyoruz.

Halk Cephesi

You may also like

Comments are closed.