Uncategorized

Anti Emperyalist Cephe İsviçre: Zürichte Nakba Mitingi Yapıldı

Filistin Nakba – Felaket gününün 71. yılı, Zürichte bir mitingle anıldı. Özgürlük Komitesinin ortaklaşa hazırladığı mitingde Grup Yorum gönüllüleri de söyledikleri marşlar ve halaylarla enternasyonalist dayanışmada yerlerini aldılar.

Nakba 14 Mayıs 1948 yılında İsrailin Filistin’i işgalinin ardından Filistinlileri katletmesi ve ülkelerinden sürmesi anlamına gelen Felaket anlamında. 71 yıldır Filistinliler ülke topraklarını geri alabilmek ve ülkelerine geri dönebilmek için mücadele veriyorlar. Milyonlarca Filistinli çeşitli ülkelerde mülteci olarak yaşıyor. Bugün Filistin ülkesi İsrail’in işgali sonucu küçük bir şehire dönüşmüş durumda. İsrail devletinin katliamlarıyla binlerce Filistinli öldürüldü, binlercesi sakat bırakıldı ve binlercesi hapishanelere atıldı. İsrail hapishanelerinde şu anda 1500 çocuk tutsak bulunuyor.

İsviçre’nin Zürich şehrinde yapılan mitingin hazırlığında İsviçre TAYAD Komitesi, Kolombiya On Ya Ve, Brazilya Demokrasi Komitesi, Red Latino Zürich Komitesi, Hände weg von Syrien ve BDS Zürich yer aldı.
Anti Emperyalist, Enternasyonalist dayanışmanın gösterildiği mitingde her komite Filistin halkı ile dayanışma açıklamaları yaptı.
Filistin Hayfada evi olan Johan Hayek, evini ve şehrini İsrailin işgal ettiğini kendisinin de İsviçrede mülteci olarak yaşadığını anlattı.

Grup Yorum yaptığı açıklamada Emperyalizmin her yerde olduğu gibi Filistinde de, Türkiye’de de halklara saldırdığını fakat bu saldırıların halklar karşısında başarısız kalacağını, çünkü halkların her zaman daha güçlü olduğunu söyledi. Yapılan son baskınlara ve açlık grevine de vurgu yapan Grup Yorum herkesi ortak dayanışmaya davet etti.

Açık havada yapılan mitingde Grup Yorum iki kez sahne aldı ve marşlar ve halaylar söyledi. Kendileri de halaya katılan Yorum üyelerinin halayına çeşitli milliyetlerden insanlar eşlik ettiler.

Mitingde sessiz Tiyatro, İsrail askerleri tarafından ülkesinden sürülen Filistinli bir aile canlandırıldı.

Filistin Dabke Grubu üç kez geleneksel oyunu ile sahne aldı, daha sonra alanda öğrenmek isteyenlere oyunlarını öğrettiler. Kurulan çadırda Filistin’in tarihi ile ilgili bilgiler verildi.

Saat 14 de başlayan miting, saat 17 de sloganlar eşliğinde sona erdi.

Kaynak: https://halkinsesitv21.blogspot.com/2019/05/anti-emperyalist-cephe-isvicre-zurichte.html

You may also like

Comments are closed.