Uncategorized

Avrupa Süryani Halk Meclisleri Açıklama: Helin Bölek Ölümsüzdür!

Faşizm ile yönetilen Türkiye’de türkülerini özgürce söylemek ölüm orucunda olan Helin Bölek direnişinin 288. gününde yaşamını yitirdi.

Baskı, sömürü, faşizm ve emperyalizm olmayan bir dünya mücadelesinin bedeli büyüktür.

Sosyalist müzik grubu Grup Yorum’un solisti Helin Bölek, 3 Nisan Cuma günü İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki Küçükarmutlu Direniş Evi’nde 288 gündür sürdürdüğü ölüm orucunda şehit düştü.

Hatırlanacağı gibi Helin Bölek 11 Mart günü direnişini sürdürdüğü eve yapılan operasyonla zorla müdahale için Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaçırılmıştı. Zorla müdahale işkencesine rağmen direnerek ölüm orucunu sürdürdü!

Helin Bölek ile birlikte yine Grup Yorum emekçilerinden basgitarcısı İbrahim Gökçek’de ölüm orucunda ve halen ölüm orucuna devam ediyor.

Helin Bölek ile birlikte İbrahim Gökçek’te AKP faşizminin emrindeki doktorları tarafından 6 gün hastanede rehin tutuldu. Direndiler ve tekrardan Küçükarmutlu’daki Direniş Evi’ne geldiler. Helin ve İbrahim burada direnişe devam ediyorlardı.

17 Mayıs 2019 tarihinde başlatılan ölüm orucu direnişinde her iki direnişçi tutsaktı. Hapishanelerde yine Grup Yorum emekçileri Bahar Kurt, Ali Aracı, Barış Yüksel de süresiz açlık grevindeydiler.

Yüzbinlere konser veren Grup Yorum’dan AKP faşizminin korkusu büyüktü!

Bu korkuyu halka salmak için Grup Yorum üyelerini Türkiye devleti, “Devrimci Halk Kurtuluş Partisi / Cephesi” (DHKP-C) ile suçladı.

Oysa Grup Yorum direnen ve mazlum halkların sesiydi. Grup Yorum üyeleri, verdikleri konserlerin yasaklanmasına, çalışmalarının yürüttüğü İdil Kültür Merkezi’ne yönelik polis baskınlarına son verilmesini, tutuklu üyelerinin serbest bırakılmasına, oluşturulan listelerin son bulmasını istemekte.

Grup Yorum üyelerinin talepleri tüm ezilen halkların talepleridir.

Helin Bölek Mücadelemizde Yaşıyor!

KURTULUŞA KADAR SAVAŞ!

HALKIZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ!

AVRUPA SÜRYANİ HALK MECLİSLERİ

You may also like

Comments are closed.